imurel crohn dskibsfart.site imurel 05 - Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü - DÜZCE"/>
Banner1
ATATÜRK
2013-2018 Turizm Eylem Planı
Düzce Tanıtım Filmi
TANITIM FİLMLERİ
YÜRÜYÜŞ PARKURLARI
TANITIM BROŞÜRÜ
İNANÇ TURİZMİ BROŞÜRÜ
SU YOLU BROŞÜRÜ
YAYLA TURİZMİ BROŞÜRÜ
YIĞILCA'DAN YEDİGÖLLER'E
ETNOGRAFİK KÜLTÜR ENVANTERİ
DENİZ TURİZMİ
RAFTİNG
OFF-ROAD
EKO-KÖY DADALI
DÜZCE'den YEDİGÖLLER'e
KÜTÜPHANELERİMİZ
KONURALP MÜZESİ
NEREDE KONAKLANIR
TÜRKİYE KÜLTÜR PORTALI
DOĞU MARMARA BÖLGE PLANI
KAMU HİZMETLERİ STANDART TABLOSU
SEYAHAT ACENTELERİ
ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI
INSTAGRAM YARIŞMASI
ÖNEMLİ TELEFONLAR
BİLGİ EDİNME
LİNKLER
Savat Gümüş İşlemeciliği Somut Olmayan Kültürel Miras Toplantısı…
imurel crohn dskibsfart.site imurel 05

 

12 Mayıs 2015 Salı Günü İlgili Kurum Ve Kuruluşların Katılımlarıyla, Savat Gümüş İşlemeciliği Konusunda Somut Olmayan Kültürel Mirası Toplantısı Yapıldı…

Savat Gümüş İşlemeciliği, özellikle gümüş üzerine yapılan bir süsleme sanatıdır. İlimizde uygulanan savat gümüş işlemeciliği uygulamasının korunması, geliştirilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması hedeflenmektedir.

Somut Olmayan Kültürel Mirasın korunması çalışmaları kapsamında Gravür sanatı ve Efteni Gölü Efsanesi konularında da çalışmalar yapılmış, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza gönderilmiştir.

Somut Olmayan Kültürel Mirasın korunması ile ilgili bir sonraki toplantıda yöremizde yetişen kaldirik otu ile ilgili inceleme ve araştırılma yapılmasına karar verildi.

Yaşayan Miras olarak da adlandırılan somut olmayan kültürel miras; topluluklar tarafından kuşaktan kuşağa aktarılan uygulamaları, temsilleri, ifadeleri, bilgiyi ve becerileri içermektedir.

Somut olmayan kültürel mirası topluluklara aidiyet ve devamlılık duygusu sağlamakta, diğer yandan yaratıcılığı ve refahı teşvik etmekte, doğal ve sosyal çevrenin yönetimine katkı sağlamakta ve gelir yaratmaktadır.

UNESCO 2003 Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi; bu kırılgan mirasın korunmasını, canlılığının güvence altına alınması ve sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlama potansiyelinden faydalanılmasını temin etmeyi amaçlamaktadır.

UNESCO’nun bu alandaki eylemi,  üye devletlerin dünya genelinde koruma için uluslararası işbirliğini teşvik etmeye ve bu yaşayan mirasın sürdürülebilir korunması lehine kurumsal ve profesyonel çevrelerin yaratılmasına destek olmaktadır.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin 14.07.2004 tarihli 5225 sayılı “Kültür Yatırımları ve Girişimlerini Teşvik Kanunu”, somut olmayan kültürel miras kavramını tanımlamakta, bu mirasın halkbiliminin inceleme alanını oluşturduğunu vurgulamakta ve kültür yatırımları alanındaki önceliğini ortaya koymaktadır.

imurel crohn dskibsfart.site imurel 05
imurel crohn dskibsfart.site imurel 05
© Copyright 2011 - T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı - Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Sitemizdeki Yazı, Resim ve Haberlerin Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz, Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.