imurel crohn imurel 30 imurel 05 - Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü - DÜZCE"/>
Banner1
ATATÜRK
2013-2018 Turizm Eylem Planı
Düzce Tanıtım Filmi
TANITIM FİLMLERİ
YÜRÜYÜŞ PARKURLARI
TANITIM BROŞÜRÜ
İNANÇ TURİZMİ BROŞÜRÜ
SU YOLU BROŞÜRÜ
YAYLA TURİZMİ BROŞÜRÜ
YIĞILCA'DAN YEDİGÖLLER'E
ETNOGRAFİK KÜLTÜR ENVANTERİ
DENİZ TURİZMİ
RAFTİNG
OFF-ROAD
EKO-KÖY DADALI
DÜZCE'den YEDİGÖLLER'e
KÜTÜPHANELERİMİZ
KONURALP MÜZESİ
NEREDE KONAKLANIR
TÜRKİYE KÜLTÜR PORTALI
DOĞU MARMARA BÖLGE PLANI
KAMU HİZMETLERİ STANDART TABLOSU
SEYAHAT ACENTELERİ
ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI
INSTAGRAM YARIŞMASI
ÖNEMLİ TELEFONLAR
BİLGİ EDİNME
LİNKLER
TÜRSAB Üyeleri Akçakoca'ya Çıkarma Yaptı
imurel crohn imurel 30 imurel 05

 

TÜRSAB Asya BYK üyeleri Türkiye’nin ilk turizm ve tatil bölgelerinden Akçakoca'yı iki günlük gezide yeniden keşfederek Türk turizmine sunuyor.

 

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği-TÜRSAB Asya Bölge Yürütme Kurulu’nun tanıtım gezisine katılan seyahat acenteleri Türkiye’de turizmin ilk başladığı Akçakoca’yı hak ettiği yere getirmek için inceleme yaptılar

 

 

TÜRSAB Asya BYK Başkanı Nezih Üçkardeşler “Seyahat acenteleri ile Akçakoca’ya yaptığımız keşif gezisinde bölgenin yeniden canlanması için yapılan turizm çalışmalarına katkıda bulunduk. Türkiye’nin ilk tatil ve turizm bölgesi Akçakoca’yı yeniden keşfederek, Türk turizmine sunmak istedik” dedi.

 

 

TÜRSAB Asya BYK Başkanı, TÜRSAB yönetim kurulu danışmanı  ve Gülentur’un sahibi Nezih Üçkardeşler başkanlığında birçok turizmci Akçakoca’nın tarihi ve turistik yerlerini gezdiler.

TÜRSAB heyetini Akçakoca Otel’in sahibi İbrahim Can ile Genel Müdürü Tuncer Kurt ağırladı. Tezel Restoran’ın sahibi Sinan Tezel’de konukları öğle yemeğinde ağırlayarak lezzetli Karadeniz balıklarını sundu. Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak ile bir araya gelen TÜRSAB heyeti turizmin gelişmesi için yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldılar.
 

 

BÜLENT’İN YERİNDE PİDE MOLASI;
Akçakoca’ya girmeden önce Ereğli Yolu üzerinde deniz kıyısında sıralanan lokantalardan en ünlüsü olan Bülent’in Yeri’nde yörenin tatlarından pide yenildi. Sunulan karışık pide herkesin beğenisini kazandı.Akçakoca yolu boyunca çevredeki yeşillik, meyve ağaçlarının açan çiçekleri ve havanın sıcaklığı bahar aylarının ilk işaretleri olarak görüldü.
 

 

AKÇAKOCA OTELİ YAZ KIŞ HİZMET VERİYOR

Akçakoca Otel’i varıldığında otelin genel müdürü Tuncer Kurt heyeti kapıda karşıladı. Baştan aşağı yenilenen Akçakoca’nın en eski oteli pırıl pırıl olmuştu. Odaların balkonlarından seyredilen deniz ise otele bir kat daha değer katıyordu.
Yaz, kış hizmet verebilen donanıma sahip bulunan 70 standart, 4 junior suite, 1 suite odasıyla 75 odalı Akçakoca Oteli’nde açık ve kapalı havuz yer alıyor. Türk hamamı, sauna, buhar banyosu, fitness center, çocuk odası ve oyun bahçesi, diskotek, ile bilardo salonu konuklara hizmet veriyor. Restoranı, iki toplantı salonu, bir çok amaçlı bölünebilir salonu bulunan otel kongre turizmi için önemli konuma sahip bulunuyor.
 

 

Akçakoca Oteli'nin sahibi İbrahim Can'a Türsab Asya BYK Başkanı Nezih Üçkardeşler özel işlemeli teşekkür tabağı verdi.

 

 

KARADENİZ BÖLGESİNE TEŞVİK VERİLMELİ

İbrahim Can, Akçakoca’nın 50’li yıllarda sadece Ankara’ya hitap eden bir tatil yöresi olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Turizmin ilk doğduğu bölgelerden birisi Akçakoca’dır. Ancak son dönemlerde ihmale uğradı. Karadeniz’e verilen teşvikler çok azdır. Akçakoca normal yöre sayılıyor. Aslında burası önemli turizm bölgesidir. Turizm teşviklerinin Akçakoca’ya verilmemesi için hiçbir neden yoktur.”
 

 

SAHİL BANDI YENİDEN PROJELENDİRİLDİ

Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak, sahil bandını projelendirdiklerini modern bir görünüme kavuşturacaklarını söyledi. Akçakoca’ya yeni turizm tesisleri yapıldığını söyleyen Albayrak, Batı Karadeniz Bölgesinin en büyük otellerinden biri olan ve yıllardır atıl durumda bulunan Akçakoca Sky Tower Oteli, E’ Şirketler Grubu’nun satın almasıyla yeniden hareketlendiğini belirtti.
Toplam 21 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen Sky Tower Oteli’nde açık ve kapalı olmak üzere 4 ana havuz bulunuyor. Otel dışında etkinliklerin yapılacağı amfi-tiyatro yapılıyor. Otel tamamlandığında 200'ün üzerinde personele istihdam sağlayacak ve kongre turizmine yönelik hizmet verilmesi amaçlanıyor
 

 

“MELENGÜÇCEĞİ” TATLISINI TESCİL ETTİRDİ

Akçakoca’nın en renkli ve eğlenceli bölgesini ise sahil bandında bulunan Bahadır Yalçın Caddesi oluşturuyor. Burada yer alan 1010 Cafe Bistro’nun sahipleri Cemil ve Melike Gülez, Akçakoca Turizm Derneği’nde görev yaptıkları dönemde, Akçakoca’nın kültür faaliyetleri ve turizmi için çeşitli çalışmalar yaptıklarını söylediler. Akaçakoca Turizm Derneği'nde üç yıl başkanlık yapan Cemil Gülez, Akçakoca mutfağının en önemli özelliklerinden olan “Melengüçceği” tatlısı ile “Mancarlı” pidesi olduğunu söyledi. Bölgenin lezzeti olarak özel tatları korumaya gayret eden Gülez çifti “Akçakoca’yı turizmde özlenen seviyeye getirmek istiyoruz” dediler.
Cemil Gülez “Melengüçceği” tatlısının standardının ve kalitesinin korunması için tescil ettirdiklerini belirtti.
 

 

MANCARLI PİDE AKÇAKOCA’NIN LEZZETİ

Mancarlı pide ise tamamiyle vejetaryen yapıya sahiptir. İçine pazı yaprağı, dere otu, nane ve istenirse peynir katılan pidedir. Akçakoca’ya özel bu lezzetler Türk mutfağının bilinmeyen tatlarıdır. Yöremize gelenlere bizden bir şeyler sunabilmemizi için bunları korumamız gerekiyor.”
 

 

AKÇAKOCA’NIN MAVİ BAYRAKLI PLAJI
Tarih boyunca bir çok medeniyeti barındıran Akçakoca’nın Türk turizm tarihinde önemli yeri vardır. Türkiye’de ilk tatil yörelerinden biri olarak bilinir. Bir zamanların gözde tatil yöresi günümüzde yeniden aynı gücüne kavuşmak için yenileniyor. Sokaklarında “Parlayan Akçakoca” yazılı tabelalar bulunuyor. Turizm adına ise bir çok özelliğe sahip bulunuyor.
Karadeniz’in en uzun ve en güzel sahiline sahip bulunan Akçakoca, yine Karadeniz’in ilk ve tek mavi bayraklı plajına sahip yöne olarak tanınıyor
 

 

Koruma altına alınan ve ileride butik oteller kimliğine kavuşması beklenen Yukarı Mahalle Evleri, içinde anıt üç ağacın bulunduğu Cumayanı Piknik Alanı, onrrım bekleyen Ceneviz Kalesi Mesire Alanı ve Dilek Kuyusu, havasının başta astım olmak üzere bir çok hastalığa iyi geldiği belirtilen Fakıllı Mağarası bölgenin kültürel özelliklerini barındırıyor.
Ayrıca Sarıyayla ve Aktaş şelaleleri, Hemşin Köyü Camii, Çayağzı Köyü Orhan Gazi Camii’de görülmesi gereken yerler olarak biliniyor
 

 

TEZEL BALIK RESTORANDA BALIK KEYFİ
Akçakoca'nın falezleri üzerinde bulunan Tezel'in işlettiği Tezel Restoran'da Karadeniz'in lezzetli balıkları eşliğinde öğlen yemeği yiyen konuklar daha sonra TÜRSAB Asya BYK Başkanı Nezih Üçkardeşler Sinan Tezel'e turizme yaptığı katkılar nedeniyle teşekkür plaketi verdi. Konuşmasında Türsab Başkanı Başaran Ulusoy'un en iyi dileklerinide iletti
 

 

KONURALP MÜZESİ
Dönüş yolunda Konuralp Müzesine uğrayan heyet müze çevresinde  bulunan Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserleri incelediler.
 

efexor depot efexor morgen eller aften efexor rus
© Copyright 2011 - T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı - Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Sitemizdeki Yazı, Resim ve Haberlerin Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz, Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.