imurel crohn imurel 30 imurel 05 - Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü - DÜZCE"/>
Banner1
ATATÜRK
2013-2018 Turizm Eylem Planı
Düzce Tanıtım Filmi
TANITIM FİLMLERİ
YÜRÜYÜŞ PARKURLARI
TANITIM BROŞÜRÜ
İNANÇ TURİZMİ BROŞÜRÜ
SU YOLU BROŞÜRÜ
YAYLA TURİZMİ BROŞÜRÜ
YIĞILCA'DAN YEDİGÖLLER'E
ETNOGRAFİK KÜLTÜR ENVANTERİ
DENİZ TURİZMİ
RAFTİNG
OFF-ROAD
EKO-KÖY DADALI
DÜZCE'den YEDİGÖLLER'e
KÜTÜPHANELERİMİZ
KONURALP MÜZESİ
NEREDE KONAKLANIR
TÜRKİYE KÜLTÜR PORTALI
DOĞU MARMARA BÖLGE PLANI
KAMU HİZMETLERİ STANDART TABLOSU
SEYAHAT ACENTELERİ
ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI
INSTAGRAM YARIŞMASI
ÖNEMLİ TELEFONLAR
BİLGİ EDİNME
LİNKLER
imurel crohn imurel 30 imurel 05

 

Düzce, İklimi, doğal kaynakları, bozulmamış çevresi, tarihi, kültürel varlıkları, yerel yaşam tarzı ve gelenekleri, coğrafi konumu nedeni ile İstanbul ve Ankara gibi metropollere yakınlığı, alternatif turizme uygunluğu, dört mevsim turizm imkanları ile gelecek vaat eden genç bir ilimizdir.

Dünyada son yıllarda turizmde yeni trendlerin ortaya çıkması alternatif turizm türlerine eğilimin başlamasına neden olmuştur. İlimizin mevcut turizm imajını şekillendiren temel unsurlar ve tercih ettiği turizm türleri dünyada ve ülkemizde hızla gelişen bu trendlere alternatifler sunmakta ve bu tercihleri karşılayacak potansiyeldedir. İlimiz, tarih, kültür, doğa, deniz, spor, sağlık, gastronomi, gençlik, eko tarım ve alternatif birçok turizm çeşidini sürdürülebilir eko turizm anlayışı ile bütünleştirmiş ve değerlerine sahip çıkmıştır.

BUNLARI YAPMADAN GİTMEMELİSİN

Akçakoca Yukarı Mahallede ki tarihi evleri, Ceneviz Kalesi ve plajını görmeden, şifalı kumlarında güneşlenmeden, Melengücceği tatlısı ve balık yemeden, Prusias ad Hypium (Konuralp) Antik Kentini ve Düzce Konuralp Müzesini görmeden, Yığılca Hasanlar Barajında, kano, yelken ve olta balıkçılığı yapmadan, Yığılca’dan Yedigöller’e doğanın ve yerel yaşam tarzının görselliği içinde bisiklet, foto safari ve trekking yapmadan, Yılançatı Kanyonu Tabiat Parkı trekking ve Kurugöl Kanyonu’nun da trekking ve  kaya tırmanışı yapmadan, Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı, Samanadere Şelalesi Tabiat Anıtı, Aktaş, Saklıkent, Harmankaya ve Yoğunpelit Şelalelerindeki doğal güzellikleri görmeden, Sarıkaya, Fakıllı ve Aksu Mağarasını,  görmeden, Yığılca’ya has Avrupa’da ödül almış Yığılca Balını tatmadan ve almadan, Mevsiminde çilek ve böğürtlen yemeden, Düzce köftesi, yöresel yemeklerden tatmadan, Efteni Gölü ve kültür parkı görmeden, Toptepe seyir terasından Düzce Ovasının panaromik görüntüsünü izlemeden, Cumayeri dokuzdeğirmen de rafting ve kano yapmadan, nehir evlerini ve Harmankaya şelalesini görmeden, Hemşin Köyü Camii, Uğurlu Köyü Yeni Meze Camii, Sarıçökek Köyü Orhan Gazi Camii ve türbeleri ziyaret etmeden, Kardüz Yaylasından başlayıp, Abant’a kadar devam eden yaylalar bütününde gürül, gürül akan şelaleleri, gölleri ve Karadeniz’e özgü yemyeşil bitki örtüsünü görmeden, trekking, foto safari, bisiklet, moto-kross, çadır kampı kapmadan… gitmemelisin.

Yaz tatilinin başlaması ve bayram tatilinin uzun olması sebebiyle ilimize yoğun talep beklenmektedir. Tatilini büyük şehrin stresinden uzakta deniz, kum, güneş ve doğa aktiviteleri ile birleştirmek isteyenler için Akçakoca, Ankara ve İstanbul’a en yakın deniz konumundadır.  Akçakoca’nın 35 km’yi bulan sahili boyunca çok sayıda kumsallı plajları bulunmaktadır. Bunlardan Mavi bayraklı Ceneviz Kale Plajı ve UNESCO Geçici Miras Listesinde bulunan Ceneviz kalesi, tarih ve estetiğin bir arada yaşandığı ilimizin ender güzelliklerindendir. 

Çuhallı Plajı Akçakoca’nın en büyük ve en hareketli plajlarından biridir. Şehrin merkezinde bulunan plaj, her türlü ihtiyaca cevap verecek niteliktedir. Tenis, basketbol, plaj voleybolu ve su sporları ile çeşitli spor aktivitelerinin yapıldığı, sabah-akşam yürüyüşleri için düzenlenmiş sahil kordonu ve hemen yanında bulunan Ayazlı yalıyarı ile gün batımını izlemek isteyenler tarafından ilgi görmektedir. İlçede bulunan diğer plajlar; Değirmenağzı, Çınaraltı, Kalkın, Edilliağzı, Karaburun, Melenağzı, Ayazlı, Limancık, Çayağzı Köyü, Akkaya Köyü ve Paşalar Köyü plajlarıdır.

Akçakoca, deniz, kum ve güneş ekseni dışında da ziyaretçilerine alternatifler sunmaktadır. Akçakoca Yukarı Mahallede bulunan tarihi evleri ve tarihi mahalle pazarını görmenizi ve Guinness Rekorlar Kitabına adını yazdıran Melengücceği tatlısı tatmanızı tavsiye ederiz.

İlçede farklı dini mimari teknikler kullanılarak inşa edilmiş camiler bulunmaktadır. Bunlardan çantı tipi Cuma camileri en fazla dikkat çekenler arasındadır. Hemşin Köyü Camii ve Orhangazi Cuma Camii çantı tekniğine, Uğurlu Köyü Yeni Meze Camii’de taş işçiliği kullanılarak inşa edilmiş camilerimizdir.

Akçakoca kent merkezinde sıra dışı görünümüyle dikkat çeken Akçakoca Merkez Camii ise Türk ve modern mimari sentezlerinin uygulandığı Selçuklu Kıl Çadırlarından esinlenerek yapılmış, oldukça dikkat çeken bir camidir.

Ayrıca Akçakoca ilçemizin en güzel yürüyüş rotalarından birine sahip olan Aktaş Şelalesi, hem trekking hem de kaya tırmanışı yapabileceğiniz Kurugöl Kanyonu ve Fakıllı Mağarası yine Akçakoca ilçemizde bulunan doğal değerlerimizdir.

Tarihi, M.Ö 3. yüzyıla kadar uzanan Prusias ad Hypium Antik Kenti Konuralp, Antik tiyatrosu, Roma köprüsü, su kemerleri ve Konuralp Müzesi Düzce merkezinde bulunan tarihi değerlerimizdendir. 

Türkiye’nin ilk Tabiat Anıtı Samandere Şelalesi, arka arkaya dökülerek 5 ayrı şelale kümesinden oluşan ve ilimizin önemli yürüyüş parkurlarından biri olan Aydınpınar Şelaleleri Tabiat Parkı, kayın, köknar, gürgen gibi ağaçların eşliğinde kamp ve piknik yapabileceğiniz Torkul Göleti ve Yaylası, doğal güzelliklerimizdendir.

İlimiz merkez sınırlarında birbiri ardına sıralanmış, birçok yayla bulunmaktadır. Bunlar; Kocayayla, Şehirli, Odayeri, Sinekli, Hira, Balıklı, Derebalık, Çiçekli ve Sırık yaylalarıdır. Bu yaylalar doğa yürüyüşü, Dağ bisikleti, çadır kampı, karavan, foto safari, Off-Road ve atlı gezinti gibi eko turizm alternatifleri sunarken, yaylalar bütününde bulunan bazı yayla içindeki göletler, olta balıkçılığı ve çadır kampı için doğal ortamlar arz etmektedir. 

Yine ilimiz sınırlarında bulunan at çiftlikleri otantik mimarileriyle dikkat çekmektedir. Binicilik ve restorant  hizmeti sunan çiftlikler, yöresel ürünlerden oluşan köy kahvaltısı, ve birbirinden leziz yöreye özel ev yemekleri sunmaktadır.

Düzce merkezinde açık havada vakit geçirebileceğiniz birçok tesis bulunmaktadır.

Düzce’ye 20 km mesafede bulunan Gölyaka, yemyeşil doğası, yaylaları, şelaleleri, gölleri, ormanları ve yerel yaşam tarzı ile hafızalarda iz bırakacak bir bölgedir. Öne çıkan başlıca turizm potansiyelleri; Kardüz Yaylası, Güzeldere Şelalesi, Efteni Gölü ve Kültür Parktır.

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı, doğal peyzaj bitki örtüsü, Piknik alanları, düzenlenmiş orman içi dinlenme yerleri ve yürüyüş parkurları ile bölgenin önemli doğal değerlerindendir. Şelale 130 metre yükseklikten dökülen suyun doğal coşkusunu dev Kayın ve Gürgen ağaçlarıyla bütünleştirerek muazzam bir görüntü arz etmektedir.

Efteni Gölü Düzce Ovasına ait akarsu ağının birleştiği ve Büyük Melen kanalıyla Karadeniz’e döküldüğü ekolojik bir ağın düğüm noktasındadır. Göl, kuş ve bitki gözlemciliği, trekking, olta balıkçılığı, ve foto safari aktiviteleri için oldukça uygundur.

Toptepe, Düzce Ovasının ve Efteni Gölünün muhteşem manzarasının kuş bakışı izlendiği en güzel noktalardan biridir. 162 basamak çıkılarak ulaşılan gözlem terasında manzaranın tadını çıkarabilir, kır gazinosunda yöresel yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Gölyaka İlçesinin önemli turizm potansiyellerinden biri de Kültür Parktır. Yöre halkının mesire alanı olarak kullandığı Kültür Park, havacılık sporları, doğa yürüyüşü, çadır ve karavan kampı, bisiklet ve foto safari aktiviteleri için oldukça uygundur.

Gölyaka ve ilimizin en önemli turizm potansiyellerinden biri olan ve yakın gelecekte kış sporları merkezi olması planlanan Kardüz Yaylası,  Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi olarak ilan edilmiş başka bir değerimizdir. İlimizin en yüksek noktalarından biri olan Kardüz Yaylası Jeep safari, foto safari, dağ bisikleti, trekking, at binme ve kampçılık, aktiviteleri için uygundur.

Kaynaşlı ilçemiz, ulusal ve uluslararası yolların kesiştiği İstanbul ve Ankara gibi iki metropolü birbirine bağlayan önemli merkezlerden biridir. Düzce’ye 15 km mesafede bulunan Kaynaşlı, bozulmamış doğası ve çevresindeki turizm potansiyelleri ile alternatif spor turizminin merkezi haline gelmiştir. 4-7 Ağustos 2016 tarihinde tüm ilçelerimizi kapsayacak Yakın Karadeniz Baja rallisi organizasyonu gerçekleştirilecektir.

Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından 2011 yılında hizmete açılan Fenerbahçe Topuk Yaylası Tesisleri, Yörükler Yaylası off road yarışları, Milli Parklar statüsünde olan ve sportif olta balıkçılığı için Kuru Göl ve Çamlıpınar Göledi, tabii köy tecrübesi için Saz Köy, kamp, doğa yürüyüşü, bisiklet sporları, foto-safari, piknik ve dinlence için yemyeşil yaylaları ve gölleri ile Kaynaşlı son yılların gözde yerlerindendir.

Cumayeri-Dokuzdeğirmen Köyü-Rafting-Anıt Ağaç Ve Su Değirmeni; Düzce’nin kuzeybatısında yer alan Cumayeri, şehir merkezine 21 km mesafededir. Cumayeri-Dokuzdeğirmen Köyü, yanından geçen Büyük Melen Nehri ile tanınmakla birlikte, doğal güzellikleri ve alternatif doğa sporlarına uygunluğu ile de son yıllarda dikkat çekmektedir. Bölge; yüksek adrenalini eşsiz doğal güzelliklerin içinde yaşayabileceğiniz ender yerlerden biridir.

Büyük Melen Nehri raftinge elverişli 13km parkuru ile Türkiye’nin 3..büyük rafting sporlarının yapıldığı yerdir. İlçe merkezine 3km mesafede bulunan Dokuzdeğirmen Köyü, içinden geçen Melen Çayı üzerine kurulmuş 9 adet su değirmeninden dolayı bu isimle anılmaktadır. Yılın her döneminde profesyonel rafting ve kano yapılmaktadır.

Yığılca, bal ormanları, Hasanlar Barajı Gölü, Saklıkent, Yoğunpelit ve Mengen şelaleleri, Sarıkaya ve Gökçeağaç mağaraları gibi birçok güzelliğe sahip olmasının yanı sıra, Yedigöller Milli Parkı'na 35 km mesafede bulunması sebebi ile de Düzce’nin önemli destinasyon ağının da ayaklarından biridir.

Hasanlar Barajı,  her kıvrımından ve her yüksekliğinden tüm coşku ve güzelliğiyle insanı cezp ediyor. Alternatif su sporlarının yanı sıra, her yıl geleneksel olarak düzenlenen yelken yarışları, zengin balık kaynakları ile sportif amaçlı olta balıkçılığına müsait kıyıları ile dikkat çekmektedir.

Çilimli ilçemizde inanç turizmi açısından önem arz eden, Eş Şeyh Aliyyü-l Müslahiddin Hazretleri, Oğulları ve Torunları  türbesi ile Yabalı Dede Türbesi bulunmaktadır. 

Gümüşova ilçesi Düzce merkeze 18 km mesafede bulunmaktadır. İlçede Dereköyü piknik ve mesire alanından başlayan ve Yeşil Yayla köyleri arasında devam eden doğa yürüyüş parkuru yemyeşil doğasıyla dikkat çekicidir. Ayrıca ilçede Dede Koru Türbesi ve Elmacık köyünde ateşli silah tramp atış merkezi de bulunmaktadır.

© Copyright 2011 - T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı - Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Sitemizdeki Yazı, Resim ve Haberlerin Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz, Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.