imurel crohn dskibsfart.site imurel 05&bx=710"/>
Banner1
ATATÜRK
2013-2018 Turizm Eylem Planı
Düzce Tanıtım Filmi
TANITIM FİLMLERİ
YÜRÜYÜŞ PARKURLARI
TANITIM BROŞÜRÜ
İNANÇ TURİZMİ BROŞÜRÜ
SU YOLU BROŞÜRÜ
YAYLA TURİZMİ BROŞÜRÜ
YIĞILCA'DAN YEDİGÖLLER'E
ETNOGRAFİK KÜLTÜR ENVANTERİ
DENİZ TURİZMİ
RAFTİNG
OFF-ROAD
EKO-KÖY DADALI
DÜZCE'den YEDİGÖLLER'e
KÜTÜPHANELERİMİZ
KONURALP MÜZESİ
NEREDE KONAKLANIR
TÜRKİYE KÜLTÜR PORTALI
DOĞU MARMARA BÖLGE PLANI
KAMU HİZMETLERİ STANDART TABLOSU
SEYAHAT ACENTELERİ
ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI
INSTAGRAM YARIŞMASI
ÖNEMLİ TELEFONLAR
BİLGİ EDİNME
LİNKLER
Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürü Özcan BUDAK’ın Dünya Turizm Günü Mesajı…
imurel crohn dskibsfart.site imurel 05
&bx=710"/>

 

Dünyada turizm bilincinin oluşturulup geliştirilmesi ve turizmin çevresel, ekonomik, politik ve sosyo-kültürel öneminin vurgulanması amacıyla Dünya Turizm Örgütü’nün (WTO) önerisiyle Birleşmiş Milletler, İspanya’nın Torremolinos şehrinde yaptığı bir toplantıda 27 Eylül’ü, Dünya Turizm Günü olarak tespit etmiştir. 

Böylece, 1980 yılından bu yana, her yıl farklı bir ülkenin resmi ev sahipliğinde ve belirlenen özel bir temayla kutlanan 27 Eylül Dünya Turizm Günü, bu yıl, Volta Bölgesinde Kpando-Toko’da “Turizm, İklim Değişikliği Tartışmalarına Yanıt” teması ile kutlanıyor.

Toplumların düşünsel ve ekonomik gelişimlerinin en büyük destekleyicisi olan turizm, ev sahibi ülkeye; kendi sosyal, kültürel, politik ve ekonomik değerlerini misafirlerine anlatarak, onların entelektüel dünyalarına yepyeni ilhamlar verebileceği, kendini en doğru şekilde ifade ederek önyargıları bertaraf edebileceği eşsiz fırsatlar sunar" dedi.

Dünyada son yıllarda turizmde yeni trendlerin ortaya çıkması alternatif turizm türlerine eğilimin başlamasına neden olmuştur. Seyahat hareketleri kitlesel turizmden ziyade turistlerin bireysel istek ve ihtiyaçlarını gidermeye yönelik turizm türlerinde doğru kayma eğilimi göstermektedir. İlimizin mevcut turizm imajını şekillendiren temel unsurlar dünyada ve ülkemizde hızla gelişen bu trende birçok alternatif sunmaktadır.

Düzce, İklimi, doğal kaynakları, bozulmamış çevresi, tarihi, kültürel varlıkları, yerel yaşam tarzı ve gelenekleri, coğrafi konumu nedeni ile İstanbul ve Ankara gibi metropollere yakınlığı, alternatif turizme uygunluğu, dört mevsim turizm imkanları ile gelecek vaat eden genç bir ilimizdir.

İlimiz çok çeşitli doğal güzelliklere ve zengin su kaynaklarına sahiptir. 1950’li yıllarda deniz ve karavan turizmi ile Ülkemizde ilk turizm hareketinin başladığı Düzce’nin denize kıyısı Akçakoca,  Ülkemizin ilk tabiat anıtı Samandere Şelalesi, Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı, 13 km’lik parkuru ile Büyük Melen Nehri, gölleri, özellikle kuş türlerinin yanı sıra ender bitki türlerini de bünyesinde barındıran Efteni Gölü bu değerlerdendir.

Düzce Ovası’nı çevrelemekte olan dağlar ve yaylalar birer eko-turizm destinasyonu olabilecek değerlere ve kaynaklara sahiptir. Düzce yaylaları birbiri ardına aynı paralelde uzanmış, yaylalar arası trans bağlantı yolu ile bütünsel bir yapı arz eder. Bunlardan Kardüz Yaylası, Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edilmiştir. Gelecekte kış turizminde ülkemize ve bölgemize önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir. Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından 2011 yılında hizmete açılan Fenerbahçe Topuk Yaylası Tesisi bölgemizde tanınan en ünlü yayladır.

İlimizin öne çıkan en önemli özelliklerinden birisi de sahip olduğu kültürel çeşitliliktir. Farklı kültürlere sahip bireyler, kültürel kaynaşmanın, dayanışmanın ve uyumun en güzel örneklerini göstermektedirler. Bu farklı kültürlere ait yemekler, el sanatları ürünleri ve halk oyunları gibi motifler ilimizin kültürel zenginliğini göstermektedir.

İlimiz, Antik tiyatrosu, Roma köprüsü, su kemerleri, farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan eserlerin sergilendiği Konuralp Müzesi, özellikle Akçakoca ilçemizde bulunan ve UNESCO tarafından geçici kültürel miras listesine alınan Ceneviz Kalesi görülmeye değer eserlerdendir.

Bölgenin destinasyonları arasında ilk sıralarda olmayı hedefleyen ilimizde dört mevsimin güzelliğini, yeşilin ve mavinin her tonunu görebilmek mümkündür. Bu çeşitlilik içerisinde adrenalin tutkunlarına ve doğaseverlere geniş seçenekler sunulmaktadır. Hava, motor ve su sporları, dağ ve doğa yürüyüşü, bisiklet, kamp ve karavan, termal, gastronomi, kültür, inanç, futbol turizmi ve oryantiring gibi birçok alternatif turizm olanakları bulunmasının yanında, ülkemizin önemli destinasyon merkezlerine yakınlığı ile de turizmde marka kent olma yolundadır.

© Copyright 2011 - T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı - Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Sitemizdeki Yazı, Resim ve Haberlerin Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz, Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.